Co je Segway?

Segway PT (Personal Transporter) je unikátní dvoukolový elektrický dopravní prostředek využívající ke svému pohybu dynamické stabilizace. Na rozdíl od auta má pouze dvě kola, na kterých v každém terénu samostatně udržuje rovnováhu.

SEGWAY

K řízení není zapotřebí žádných speciálních dovedností, používat ho může v podstatě kdokoli, děti, rodiče či prarodiče. Není třeba přidávat plyn ani brzdit. Mírným náklonem vpřed se začnete pohybovat dopředu, čím větší tento náklon je, tím rychleji jedete. Brzdění provádíte opětovným narovnáním se do vzpřímené polohy, nakloníte-li se dozadu, pojedete vzad. Zatáčení je ovládáno náklonem řidítek. Zvládnutí základů ovládání je otázkou několika minut.

Co je to dynamická stabilizace a jak funguje?

Schopnost stát sám o sobě je bezpochyby nejúžasnější vlastností Segway. Ačkoli se Vám to bude zdát neuvěřitelné, máme s tímto vynálezem něco společného. Systém fungování Segway vychází z vlastností lidského těla. Pokud stojíte a nakloníte se dopředu tak moc, až ztratíte rovnováhu, neupadnete. Váš mozek to velmi rychle rozpozná díky pohybu tekutiny ve Vašem vnitřním uchu a vydá signál svalům k vysunutí jedné nohy, aby tak zabránil pádu. Pokud se stále budete naklánět, bude Váš mozek tímto způsobem stále zajišťovat rovnováhu těla.

Segway dělá to samé, jenže místo nohou má kola, místo svalů motor, místo mozku důmyslnou elektroniku a soubor gyroskopických (pohybových) senzorů místo vnitřního ucha. Pokud se tedy na Segway nakloníte dopředu, stejně jako Váš mozek, okamžitě tento pohyb rozpozná a přesně vypočítá jakou rychlostí roztočit kola tak, aby Vás při pohybu vpřed udržel v rovnovážné poloze. Tento úžasný a patentovaný princip je dynamická stabilizace.

SEGWAY

Co je jeho mozkem a svalstvem?

Segway je řízen sofistikovanou sítí senzorů, výkonnou elektronikou, pohonem a nepřetržitě sledován vlastním kontrolním mechanismem. V okamžiku, kdy nastoupíte na Segway, ucítíte, že máte v rukou opravdu něco jedinečného. Gyroskopické senzory začnou reagovat na měnící se terén a pohyby Vašeho těla stokrát za vteřinu, mnohem rychleji než je lidský mozek schopný myslet. Za pomoci, speciálně pro Segway vyvinutých, silikonových gyroskopických senzorů dokáže změřit odchylku mezi vzájemně se pohybujícími objekty podle Coriolisova efektu ve zmenšeném měřítku. Podobně jako letadlo směřující přímo, ve skutečnosti opisuje oblouk kolem rotující Země.

Ačkoli Segway potřebuje pro svou činnost, naklánění vpřed a vzad, doleva a doprava, zatáčení vlevo a vpravo, pouze tři tyto senzory, má jich ve skutečnosti pět. Informace o pohybu jsou posílány do dvou identických elektronických desek s mikroprocesory. V celém řídícím systému je už tak dostatečná výpočetní síla zdvojena pro zajištění bezpečnosti a okamžité reakce i v případě poruchy. Na mikroprocesorech běží nejmodernější software, který monitoruje všechny informace týkající se stability a předává je dále do dvou nezávislých elektromotorů, které jsou napájeny párem Lithium-ionových baterií. Stav nabití baterií, aktuální a průměrnou rychlost, ujetou vzdálenost, datum a čas, může řidič sledovat na bezdrátovém InfoKey ovladači, pomocí něhož lze aktivovat i zabezpečení Segway.

Díky těmto prvkům je pohyb na Segway tak bezpečný a intuitivní jako by byl prodlouženou částí Vašeho těla. Když se nakloníte dopředu, motory rozjedou obě kola vpřed, aby zabránily převážení, náklonem vzad zabrzdíte nebo pojedete dozadu. Když nakloníte řídítka do strany dáte tak motorům pokyn k zatočení, motor otočí jedním kolem rychleji a druhým pomaleji, při pomalé jízdě pak každým v opačném směru. Segway vždy vypočítá přesný poloměr zatočení, aby Váš náklon byl vyrovnán dostředivou silou generovanou zatočením.

Pro více informací navštivte naše nové stránky.


SEGWAY i2

Nejuniverzálnější z modelů, i2-ojka je perfektní směs tvarů, funkce a zábavy. Zkonstruována pro snadný pohyb, kdekoliv se s ní vydáte.

Maximalní rychlost: 20 km/h
Dojezd: 38 km*
Půdorys: 48 x 63 cm
Váha: 48 kg
Baterie: 2x Saphion® lithium-ion
Motory: 2x bezkartáčové, DC servomotory
Kola: 19“/48 cm, odolná proti defektu s diskem z termoplastu 
Výška základny: 21 cm
Světlá výška: 9 cm
Displej: multifunkční bezdrátový ovladač
*v závislosti na terénu, nákladu a stylu jízdy

SEGWAY x2

Překvapující vzhled a robustní konstrukce rozšiřuje jeho možnosti. Byl navržen pro jízdu v rozmanitém a drsném terénu s maximálním adrenalinem.

Maximalní rychlost: 20 km/h
Dojezd: 19 km (v terénu), 30 km (na cestě)*
Půdorys: 67 x 84 cm
Váha: 55 kg
Baterie: 2x Saphion® lithium-ion
Motory: 2x bezkartáčové, DC servomotory
Kola: 21“/53 cm, terénní a nízkotlaké s plechovým diskem      
Výška základny: 24 cm
Světlá výška: 12 cm
Displej: multifunkční bezdrátový ovladač
* v závislosti na terénu, nákladu a stylu jízdy


powered by TripAdvisor
Darujte zážitek

ZAREGISTRUJTE VÁŠ E-MAIL PRO ZASÍLÁNÍ NOVINEK

Zapsat Vymazat

AUTORIZOVANÝ DEALER SEGWAY

Jsme autorizovaným dealerem SEGWAY v ČR s nabídkou doplňků, náhradních dílů i servisu. Pro více informací navštivte naše nové stránky.

NABÍDKA POUŽITÝCH SEGWAY

Pokud máte zájem o koupi použitého SEGWAY, kontaktujte nás. Zajistíme Vám požadovaný model, vše s technickou prohlídkou a zárukou minimálně 6 měsíců.

PRACOVNÍ PŘÍLEŽITOST

Hledáme zdatné obchodníky a prodejce na dlouhodobou spolupráci za velmi zajímavých provizních podmínek. Neváhejte nás kontaktovat.

NAPSALI O SEGWAY:

Informaci o dvoukolovém dopravním prostředku SEGWAY naleznete také na Wikipedii.


Podstatně detailnější popis SEGWAY je na Anglické mutaci Wikipedia.


Zajímavý test SEGWAY najdete na stránkách ZaVolantem.cz.


Pěkný článek pod názvem "SEGWAY - přichází nová doba" naleznete na stránkách pro-muze.cz.